Менше їстимемо, але палити не покинемо: акцизи на тютюнові вироби і паливо зростуть до європейського рівня

Прирівняння акцизів до рівня ЄС в Україні триває. Наступним кроком стане підвищення акцизного податку на пальне, а за ним слідуватиме тютюнова продукція. Про це повідомили в Комітеті Верховної Ради з фінансових, податкових та митних питань, де підтримали урядовий законопроект з цього приводу. 

Інформацію надав заступник голови парламентської комісії з питань фінансів Ярослав Железняк. Зак його словами, вже повністю опрацьовано законопроект №11265 під назвою “Про внесення змін Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку”.

Старі обличчя на новий манер

Железняк коментує, що дуже неоднозначна ситуація склалася з акцизом на газ. Було заплановане незначне зростання, проте в останній момент Ростислав Шурма, який є частиною “УкрНафти”, запропонував підвищення з 70 євро до 277 євро. Цей політик є Заступником Керівника Офісу Президента України, а до того перебував на посаді Генерального директора заводу “Запоріжсталь”, яку обійняв як представник “Партії регіонів” від Донецької обласної ради. 

Але інформацію про те, хто саме став ініціатором такого стрибку акцизу, зі складнощами змогли відкрити журналісти. Мінфін відповідав, що не розуміє, як так сталося. Правду виявити допомогло ретельне опрацювання документів.

Єдине, що втішає, це відтермінованість підвищення акцизних податків. Відбудеться воно не зараз, а в січні 2028 року і сягатиме таких позначок:

  • бензин різних марок – 395 євро за 1 тис л;
  • дизпальне – 330 євро за 1 тис л;
  • скраплений газ – 277 євро за 1 тис л.

Обережно: паління вбиває вашу зарплату!

Друга зміна стосується цигарок, про що йдеться в Законопроекті №11090. Його теж планується запровадити з 1 січня 2028 року. Головні зміни стосуються того, що тепер акциз на цю групу товарів привʼязуватимуть не до гривні, а до євро.

Але і тут є ряд нюансів:

  • в поточному (2024) році збільшення розміру акцизу навіть за привʼязки до гривні збільшать, якщо буде значна девальвація національної валюти, чому є всі передумови;
  • у 2025 році акциз підвищать на 23%, а далі щороку будуть додавати ще %5.

Головна мета – збільшити доходи бюджету через надходження акцизного податку з тютюнових виробів на такі суми:

  • 2025 рік – 612 млн грн;
  • 2026 рік – 5 млрд грн;
  • 2027 рік – 9,3 млрд грн;
  • 2028 рік – 13,8 млрд грн.

Скептики вважають, що значне підвищення цін скоротить продажі тютюнових виробів і збільшить кількість незаконних виробників, які не платитимуть акциз. Але це вже мусить контролювати держава. Дехто зауважує, що стрибок цін на цигарки мусить зменшити кількість українців, що палять, але, як показує практика, цього не варто очікувати: в подібних випадках люди, oj мають цю згубну звичку, починають обирати менш якісний і дешевий товар, економлячи на чомусь іншому аж до продуктів харчування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *